Cascara: a kávé gyümölcs rejtett kincse

Nagy Gábor

Ha te is a kávé szerelmese vagy, és rajongsz a kávéhoz kapcsolódó ínyencségekért, akkor mindenképpen érdemes megismerkedned a cascarával.  

Míg az Egyesült Államokban, Európában és Indonéziában a cascara újdonságnak számít, addig a világ más részein már régóta ismert és kedvelt, főként italkészítés szempontjából. Mielőtt részletesen bemutatnánk a cascara világát, ismerjük meg közelebbről, hogy miről is van szó valójában.

Cascara, a kávécseresznye kincse

A kávé, amit iszunk, valójában egy gyümölcs, amelyet kávécseresznyének neveznek, és a magot, amelyet fogyasztunk, kávébabnak hívják. A kávécseresznye külső, szárított héja a cascara, amely az arab Qishr szóból származik és "héjat" jelent. Ezt a héjat a magok feldolgozása során eltávolítják és a napon megszárítják. Megjelenése bőrszerű, kinézete leginkább a mazsoláéhoz hasonló, viszont annál jóval szárazabb.

Az ebből készíthető italt leggyakrabban kávécseresznye teának nevezik. Valójában azonban csak hasonló tulajdonságokkal rendelkezik mint a tea és a kávé aromáját hordozza magában. A kávénál alacsonyabb koffeintartalma van, körülbelül egy csésze fekete kávé koffeinjének a negyedével bír, ugyanakkor a teánál magasabb, így tulajdonképpen tekinthetjük a kettő ital ötvözetének. Ízjegyének változatossága a kávéhoz hasonló: megtalálható benne a gyümölcsösség, mely citrusfélék és cseresznye jegyekkel jelenik meg, hajaz azonban a görögdinnyére és fekete ribizlire, valamint eper és mazsola ízjegyek is lehetnek benne.

A cascara túlnyomó részét - körülbelül 90-95%-át - világszerte komposztálásra használják, mivel sokan nem tudják, hogyan hasznosítsák, és szimplán csak a kávékészítés melléktermékének tekintik. Emellett a kávétermesztők többségének nem a fő piaca, így gyakran az a sorsa, hogy lebomlik, tápanyagai pedig növényekben születnek újjá.

Nem csupán egy egyszerű héj – számos lehetőség!

A cascarát vétek kidobni, hiszen különleges lehetőséget biztosít arra, hogy újra fel legyen használva, leginkább italok készítésére. A jemeni és etióp gazdák  a szárított kávépép felhasználásával évek óta készítenek belőle sört. Van, hogy fűszerekkel, például gyömbérrel, szerecsendióval és fahéjjal ízesítik, az így készült ital a Hashara. Dél-Amerikában, különösen El Salvadorban és Bolíviában, a cascara régóta exportált termék, melyet szárított kávé és cseresznyepép formájában a világ különböző régióiba szállítanak. Általában a cascara-t úgy állítják elő, hogy a kávé gyümölcs pépet 4-5 napig szárítják a napon, míg elveszíti a nedvességtartalmának jelentős részét és feketés-barna színe nem lesz.  

Cascara kávé tea
Cascara "kávé tea"

Egészségügyi szempontok miatt is népszerű a fogyasztása

A cascara elemzése során kiderült, hogy 1,48% GA összfenolokat, 28% teljes rostot, 18% szilárd diétás rostot, 10% oldhatatlan diétás rostot és 1,53 mmol Trolox/100 g antioxidánst tartalmaz. Bár használata eddig főként tea formájában terjedt el, az említett bioaktív összetevők miatt egyre több kutatás irányul a cascara különböző felhasználási módjaira, lehetőséget kínálva arra, hogy élelmiszer-összetevőként is hasznosítsák, mint például lisztőrlemények formájában.  

Igazi superfood – az egészség elixírje

A cascara tea tehát nem csupán egy finom ital, tudományos kutatások során bebizonyosodott, hogy számos jótékony hatással rendelkezik az egészségre nézve. Antioxidáns hatása kiugróan magas, ami megannyi pozitív előnnyel jár a szervezetre. Gyulladáscsökkentő és májvédő tulajdonságai mellett alkalmazzák köhögéscsillapításra és bélrendszeri panaszok kezelésére is. Gazdag természetes cukrokban, savakban és növényi olajokban, így rendkívül tápláló és egészséges. Nem csoda hát, hogy egyes országokban gyógyító italként fogyasztják.

Végezetül, jöjjön a várva várt cascara tea recept!

A cascara tea készítése könnyebb, mint gondolnád! Elég csak elővenni egy French presst vagy bármilyen szűrős tea készítő eszközt. Egy átlagos adag esetében 5 gramm szárított cascara-t mérj ki minden 100 ml forró vízhez (jó minőségű szűrt vizet javaslunk). De ne felejtsd el, hogy ez a kiinduló arány, és igény szerint módosítható, viszont arra figyelj, hogy a víz hőmérséklete ne haladja meg a 90 Celsius fokot.

Nincs más teendőd, mint 4-5 percen keresztül forró vízben áztatni a cascara-t, majd leszűrni. Ha szeretnél még intenzívebb ízélményt, hagyhatod pár perccel tovább ázni.

Nem csak forró vízzel készítheted!

A cascaránál a hideg áztatás is remekül működik. Ebben az esetben adj 5 gramm szárított cascara-t 60 ml hideg vízhez és tedd a keveréket 14-24 órára a hűtőbe. A végeredmény egy friss, hűsítő ital lesz, amit ízlés szerint tovább variálhatsz jégkockákkal, szódavízzel vagy adhatsz hozzá pluszban még mentes hideg vizet is.

És ha még mindig kísérleteznél tovább, kiegészítheted a cascarát citrommal, lime-al, vagy nagyon finom egy csipetnyi gyömbérrel,  akár tejszínnel és fahéjjal is kipróbálhatod. Ha elmúltál már 18 éves akkor koktélként is kóstold meg, mert jól passzol hozzá a gin és a vodka is.

Hogy rendelheted meg?

Jelenleg nálunk a CASCARA – PANAMA GEISHA – Graziano Cruz érhető el, ami egy aromás, virágos & mézédes cascara 3.200 Ft+Áfa / 200g áron.   Ha szeretnéd kipróbálni  ezeket a könnyű recepteket, akkor kérlek látogass el a webshopra, rendelj tőlünk és élvezd a cascara tea különleges ízét és jótékony hatásait!

Kísérletezz bátran! Egészségedre! 😊

Cascara

Írj nekünk üzenetet

Add meg a vezetékneved!
Add meg a keresztneved!
Kérlek, ellenőrizd le a telefonszámod!
Kérlek, írd le, miben segíthetünk!
Köszönjük!
Az üzenetedet megkaptunk, 1 munkanapon belül felvesszük veled a kapcsolatot!
Sajnos nem sikerült az üzenet elküldése! Próbáld újra, ha nem sikerül, írj nekünk az info@roastcoffee.hu email címre.