Meddig fogyasztható a kávé? – Útmutató az eltarthatóságról és tárolásról
Nincs is jobb a friss kávé ízénél… azonban Te is elmerengtél már azon, hogy vajon „meg tud-e romlani”? A kávé tartós élelmiszernek számít, azonban ennek ellenére van egy meghatározott élettartam ameddig még megfelelő minőségűnek számít, ugyanis az idő múlásával és a helytelen tárolással el tudja veszíteni legjobb tulajdonságait. Most egy, a kávérajongók számára hasznos útmutatót hoztunk, ahol körbejárjuk a kávé eltarthatóságát.
Mi befolyásolja a kávé minőségének megtartását?
A kávé ízére és aromájára leginkább az oxidáció van hatással. Ez a folyamat akkor indul el,amikor a kávészemek vagy az őrölt kávé levegővel érintkezik. A pörkölési folyamat alakítja ki azokat az ízeket és aromás jegyeket, amelyekkel a kávét gyakran társítjuk – legyen szó csokoládéról, karamellről vagy virágosról. De ahogy a kávébab érzékszervileg átalakul, úgy a kémiai összetételük is megváltozik. Az egyik legfontosabb átalakulás a cukrok lebomlása különböző vegyületekké, köztük szén-dioxiddá. A kávébab belsejében megrekedt szén-dioxid a pörkölés után fokozatosan távozik. Azonban ahogy a kávé szén-dioxidot veszít, az íze is tompább, laposabb lesz. A levegővel történő érintkezésen túl a kávé minőségének romlását befolyásolhatják még a páratartalom, a hőmérséklet és a nem megfelelő fényviszonyok, sőt a pörkölés is!
Meddig marad friss a kávé?
Általában egy klasszikus szemes kávén a pörköléstől számítva akár 1,5-2 éves lejárati dátum is feltüntetésre kerülhet, míg egy specialty kávé esetében ez maximum 1 év. Az egész babok tovább maradnak zamatosak, mintha egyből megőrölnénk őket. A frissen pörkölt egész kávészemek megfelelő tárolás mellett körülbelül 3-4 hétig maradnak a legintenzívebbek aromában és ízben egyaránt, de természetesen a lejárati időn belül még fogyaszthatóak! A specialty kávék esetében sok múlik a termőterület, a feldolgozás és a pörkölés utáni eltelt időt nézve. Vannak olyan kávéfajták, amelyek pörkölés után legalább 3-4 hét pihentetést igényelnek. Ennyi idő alatt megfelelő mennyiségű szén-dioxid (CO₂) távozik belőlük, így a csészében kibontakozhatnak az igazán komplex ízek és aromák. Ezek a kávék alapanyagukból adódóan sűrűbbek, keményebb babokból állnak, ezért hosszabb időre van szükségük, hogy megmutassák a termőterületük és fajtájuk jellegzetességeit. Az ilyen típusú kávék között találjuk az afrikai fajtákat, például az etióp és kenyai kávékat. A közép- és dél-amerikai régióból származó kávék általában kevesebb pihentetési időt igényelnek – már 1-2 hét elteltével is élvezhetőbb, gazdagabb italt kapunk belőlük. Fontos azonban tudni, hogy a pörkölést követően a szemekből fokozatosan távoznak a gázok, ami idővel az ízek és aromák csökkenéséhez vezet. A kávé frissességének megőrzése érdekében sok pörkölő nem átlátszó, légmentesen záródó fóliás csomagolást használ. Ezek gyakran szeleppel vannak ellátva, amely lehetővé teszi a CO₂ távozását, miközben kívülről kizárja az oxigént. Egyes pörkölők előnyben részesítik a visszazárható, például zipzáras csomagolásokat, amelyek kényelmes megoldást nyújtanak a felhasználóknak – ilyen például a mi csomagolásunk is. Ezzel szemben a felbontott őrölt kávé néhány óra alatt elveszítheti legfinomabb aromáit, mivel nagyobb felületen érintkezik a levegővel, és gyorsabban oxidálódik.
Otthoni tárolás – Hogyan őrizhetjük meg a frissességet?
Íme három lényeges aranyszabály, amit érdemes betartanod a kávéd tárolása során:
- Légmentes tárolás: a legfontosabb lépés, hogy a kávét légmentesen zárd le. Miután felnyitottad a gyári csomagolást, helyezd egy jól zárható, légmentes tárolóba, pl. vákuum zárral lezárt dobozba, amely megakadályozza az oxigén és pára bejutását, és lassítja az oxidációs folyamatot. Ezenkívül a rozsdamentes acélok jobbak, mint a műanyagok, nemcsak azért, mert nehezebben sérülnek, hanem azért is, mert az anyag kevésbé porózus.
- Hűvös, sötét hely: a kávét mindig hűvös, száraz és sötét helyen tárold, például kamrában. A fény, a hő és a nedvesség ugyanis fel tudja gyorsítani a kávé minőségének romlását.
- Tartsd távol a nedvességtől és szagoktól: a kávé porózus, ami azt jelenti, hogy könnyen felszívja a környezetében lévő illatokat és nedvességet, így érdemes ügyelned arra, hogy ne tárold erős szagok, fűszerek közelében, vagy ahol magas a páratartalom.
A hűtő és fagyasztó használata – tényleg működik?
Talán már Te is hallottál olyat, hogy a hűtőben tárolt kávé hosszabb ideig friss marad, ami elméletileg az alacsony hőmérséklet miatt jónak tűnhet, azonban számos hátránya is van. A hűtő hideg és nedves környezete kiszárítja a kávét, ami gyorsabb avasodást eredményezhet. Ráadásul az ott tárolt ételek illata is beszivároghat a kávéba, rontva annak ízét. Nem szabad megfeledkeznünk arról sem, ha folyton ki- és visszatesszük, akkor a kávé felületén kialakuló pára felgyorsítja a romlási folyamatokat. A fagyasztó ezzel szemben bizonyos mértékig használható. Ha hosszú távon szeretnéd tárolni a kávét, akkor légmentesen, vákuumzáras, egyadagos csomagolásban fagyaszd le. Fontos, hogy a fagyasztás után csak annyi kávét olvassz ki, amennyit azonnal fel is tudsz használni.
Érdemes elkerülni az előre őrölt kávé vásárlását?
Az előre őrölt kávé kényelmes lehet, azonban gyorsabban elveszíti üdeségét, mint az egész kávészemek. Mindig azt javasoljuk, hogy ha teheted szemes kávét vásárolj, és csak közvetlenül felhasználás előtt őröld meg a szükséges mennyiséget. Ez biztosítja, hogy a kávé íze és aromája a lehető legjobb legyen. Ha mégis előre őrölt változatot választasz, igyekezz azt 1-2 héten belül elfogyasztani, és megfelelően, légmentesen tárolni.
Illóanyagok vesztése, új ízek megjelenése
A leggondosabb tárolás ellenére is idővel az illóanyagok is változnak a kávénkban. Ezek az illóanyagok olyan illékony aromás vegyületek, amelyeket szaglógumóinkkal zamatoknak, aromáknak érzékelünk. Ahogy telik az idő ezek az aromás vegyületek fokozatosan eltávoznak mind a kávébabból, mind pedig az őrleményből, ami csökkenti a kávé karakterét és élvezeti értékét. Általában két változás történik, az első az az aromás vegyületek lassú, de folyamatos elvesztése, amelyek a kávé ízét és illatát adják. A második változás azonban az oxigénnek és a páratartalomnak köszönhető. Oxigénnel és párával való érintkezés hatására a kávé el kezd öregedni, és más jegyek jelennek meg amik kevésbé pozitívok, ilyenek például a papíros, szájüregszárító érzet. Bár megfelelő csomagolással ennek a folyamatnak a lassítása lehetséges, a kávé jellegzetes ízei végül elkerülhetetlenül fakulnak. Nemkívánatos ízjegyek is felbukkanhatnak, ugyanis az egyes vegyületek idővel egymással reakcióba léphetnek, új ízeket kialakítva, amelyek nem feltétlen élvezetesek, és ez bizony tovább ronthatja a kávézás élményét.
Az avasodásról - miért avasodik meg a kávé?
A kávé lipideket (zsírok/olajok) is tartalmaz, melyek hajlamosak az avasodásra. Az avasodás kémiai szempontból a bomlás következménye. Ez történhet oxigén (oxidáció) vagy víz hatására (hidrolízis), ezért javasolt a kávét a szabad levegőtől és a nedvességtől elzárva tárolni. Ez az avasodás jól felismerhető az olykor kellemetlenül savanykás szagáról, fanyar, szúrós mellékízéről, így a kávé esetében is ezek a kellemetlen ízjegyek kerülnek előtérbe az avasodás következtében. Ha ezt tapasztalod, a kávét már ne fogyaszd el! Fontos tudni, hogy sötétebb pörkölés esetén az olajok nagyobb eséllyel csapódnak ki a kávébab felületére, és kölcsönhatásba lépnek a környező levegővel és nedvességgel, így ebben az esetben hamarabb alakul ki a minőségromlás.
Konklúziók, és amit mi javaslunk neked
1. Válassz hazai pörkölőktől, így kávéd garantáltan a lehető legfrissebb lesz.
2. Kísérletezz bátran, de ne vásárolj óriási mennyiségeket: próbálj meg annyi kávét venni egyszerre, amennyit 1-2 hónapon belül biztosan elfogyasztasz.
3. Tárold megfelelően: Ügyelj arra, hogy mindig légmentesen záródó dobozt használj, és hűvös, száraz, szagoktól mentes helyet válassz a kávédnak, kerülve a hűtőben tartást. Ha tudod, hogy nem fogod elfogyasztani akkor érdemes kis adagokban felcímkézve lefagyasztani, jelölve a csomag tartalmát, a pörkölés időpontját és a fagyasztás dátumát.
Ha betartod ezeket az irányelveket, garantáltan minden csésze kávéd mennyei lesz!